TRI KASTAFSKA VRHA
- MAČKOV
- STANIĆ
- MAJEVI
ORGANIZATOR

POKROVITELJI:








INFO ZA UTRKU
KAD i U KOLIKO?
Subota, 16. prosinca 2023. godine. Start u 10 h
GDJE?
Gradska loža, Trg Matka Laginje, Kastav
RASPORED?
Preuzimanje brojeva: 15.12. od 18 do 20h, 16.12. od 8 do 9.30
KOLIKO?
Duga - 21 km / 600 m
Kratka - 12 km / 300 m
VRIJEME?
Elektroničko mjerenje na obje utrke, dva prolaza
NAGRADE?
U ukupnom poretku i po kategorijama

OPIS STAZE - DUGA
- 21 kilometar
- 600 metara
- Srednje teška do zahtjevna
- Na stazi i u cilju
- Planinarske staze, puteljci i makadam
OPIS STAZE - KRATKA
- 12 kilometara
- 300 metara
- Lagana
- Na stazi i u cilju
- Planinarske staze, puteljci i makadam

DOJMOVI SUDIONIKA TRAILA 2022





MAJEVI
411 metara
Stjenoviti Majevi vrh izuzetan je vidikovac. Prema jugu pogled je usmjeren prema zvoniku crkve sv. Jelene u Kastvu i dalje prema moru i otocima. Prema istoku širi se pogled do vrhova Gorskog kotara i Velebita. Na zapadu do masiva Učke i Ćićarije. Upravo zbog svoje pozicije, vrh je bio važna točka u razdoblju Rapalske granice koja se protezala od tromeđe Italije, Austrije i Slovenije sve do Kastva. Bila je podijeljena na 69 odsjeka i imala je 70 glavnih stupova. Na Majevu vrhu nalazi se dobro očuvani glavni granični stup "cippo principale" broj 69. Završni glavni stup broj 70 nalazio se u selu Rubeši, podno Kastva.
MAČKOV
507 metara
Mačkov vrh najviša je točka šetnice u Kastafskoj šumi. Ujedno je vidikovac i uspon na vrh nagrađuje te s pogledom na sve strane svijeta. Sjeverni Mačkov vrh obilježen je betonskim stupom iz 1927. godine, a na stijeni su planinari PD Pliš iz Klane postavili kutiju s planinarskim žigom. Na južnom Mačkovom vrhu vidljivi su ostaci Rapalske granice iz 1920. godine kojom je Kastavština podijeljena i odcijepljena od Istre. Zanimljivost su prokopani tuneli do položaja na rubu stijene, ostaci kamenih promatračnica i zaklona, te neobični oblici izbrazdanih vapneničkih stijena.
STANIĆ
465 metara
Vrh Stanić nalazi se ponad šumske ceste koja iz Breze vodi prema selu Brajani. U doba Rapalske granice vrh je bio važna strateška točka pa su pod njim talijanski vojnici izdubili sklonište u stijeni i izgradili manju kamenu kapelu. Od odmorišta Pod Stanićem (413 m) do samog stjenovitog vrha vodi strma, ali nezahtjevna šumska staza. Dolazak na vrh Stanić pruža ti uživanje u širokim pogledima od Učke na zapadu do planine Gorskog kotara i Velebita na istoku, te od mora i otoka na jugu do slovenskih planina na sjeveru. U vršnom dijelu nalazi se odmorište.
SELO CARI
Šuma Loza i Lužina
Napušteno selo Cari karakterističan je primjer narodnog graditeljstva u Kastavštini. Uz kuće za stanovanje nalazili su se gospodarski objekti – „skadnji“ za životinje i sijeno te skromne, suhozidima ograđene obradive površine. Selo je nastalo u blizini nekada važnog puta Obadi-Kastav, a posljednja je u njemu živjela obitelj Spinčić. Ivan Spinčić – „Ive Carov“, posljednji je napustio selo 1943. godine, kada je otišao u partizane. Po povratku 1945. godine, našao je već dijelom srušene kuće. Selo nikad nije obnovljeno, a od sačuvanih ostataka posebno je zanimljiva „tornica“ – dodatni dio kuće polukružnog oblika gdje se nalazilo otvoreno ognjište.
FOTOGRAFIRANJE S VRHOVA
Ako ti minuta-dvije u utrci ne znači puno, možeš učiniti dodatan napor i u nekoliko koraka skočiti do samih stijena vrhova i snimiti željenu fotku. Zbog skučenog prostora, staza utrke Tri kastafska vrha ne ide direktno preko vrhova Stanić, Majevi i Mačkov, već prolazi tik uz njih.
Za članove AK Rike
Regularna startnina
Za obje utrke do 06. prosinca 2023. Nakon toga nije se moguće prijaviti na utrku.
PRIJAVE JOŠ NISU OTVORENE
Naš Tim ZA Tri KASTAFSKA VRHA

David MAROT
Direktor utrke

Roland LUKIĆ
Tehnički direktor

Alesandro TUS
Koordinator

Srđan BRAJČIĆ
Web, PR